1899 yılından bugüne insanlara heyecan verici teknolojileri ve çekici stillere sahip otomobilleri ile
başyapıtlar sunan Fiat, şimdi ise bu başyapıtlara ve hayatımıza yön veren akımları, dijital dünya estetiğine yaraşır
bir şekilde anlatan; Fiat Magazin ile karşınızda. İlk sayısı "Şehirden Kaçış" ile büyük bir beğeni toplayan
Fiat Magazin, yeni sayısı Orjinali Keşfet ile size bir tarz ikonunu tekrar keşfetmeye çağırıyor...

İkonlar asla eskimez, zamana ayak uydurur. 60 yıldan uzun süredir İtalyan ruhunu ve tarzını yansıtan
karakteriyle ikonlaşmış Fiat 500, yeni yüzüyle karşınızda. Yeni 500 serisi, eskisinden daha cesur ve
baştan çıkarıcı görünümüyle dünyayı selamlamaya hazır.

Peki siz bu büyüleyici ikon tarafından yeniden fethedilmeye hazır mısınız?

KLASİKLERİ YARATMAK
Dünya tarihinde sanat, gösterdiği gelişimle muazzam bir yol kat etmiş, çeşitli dönemlerde çeşitli altın çağlar yaşamıştır. Sinema ve müzik şüphesiz ki kendi altın çağlarını yaratmayı başarmışlardır. Ingmar Bergman, Akira Kurosawa, Stanley Kubrick, Jimmy Hendrix, Elvis Presley, The Beatles gibi bir çok isim de Fiat 500'ün şehre indiği zamanlarda tarihi yazmaya başlamışlardır.
YEDİNCİ MÜHÜR Sinema tarihinin başyapıtlarından biri olan ‘Yedinci Mühür’ filmi; haçlı seferlerinden İsveç’e dönen bir askerin vebadan kırılmış halkını görmesi ve ölüm ile karşılaşmasıyla başlar. Ölümden kaçmak için aklına bir fikir gelir. Ölümü bir satranç oyununa davet eder ve oyun başlar.
THRONE OF BLOOD Uzak doğu sineması denilince akla ilk gelen isim olan Kurosawa, en önemli filmlerinden biri olan ve Shakespeare’in ‘Macbeth’ oyunundan uyarlanmış, ‘Throne of Blood’, orijinal adıyla ‘Kumonosu-jo’ filmini sinema tarihine kazandırmıştır. Kurosawa, ‘Macbeth’ hikayesine bu filmde ortaçağ feodal Japonya’sından bakmaktadır. Filmdeki oyunculuklar ‘noh’ stili denilen bir Japon drama türüyle gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ‘Macbeth’ dünya sinema tarihinde birçok usta yönetmenin elinden geçmiştir. 1948’de Orson Welles, 1971’de ise Roman Polanski bu büyük eseri sinemaya uyarlamıştır. Son olarak 2015 yılında Avusturalyalı yönetmen Justin Kurzel, sinemanın yeni tekniklerini kullandığı, gerçekçi bir Macbeth uyarlamasını izleyiciyle buluşturmuştur.
ZAFER YOLLARI Yine başka bir deha; Kubrick. Kendisi 1. Dünya Savaşı temalı, başrolünü Kirk Douglas’ın oynadığı, ‘Zafer Yolları’ filminin yönetmenidir. Film aldığı birçok ödülle beraber çekilmiş en karamsar savaş filmlerinden biridir. Filmde Fransız ordusu içersindeki, ordu disiplininin geldiği son nokta olarak, haksız yere idam edilen askerlerin hikayesini anlatır. Fransa’da 1970’lere kadar yasaklı olarak kalmıştır. Film ayrıca Kirk Douglas’ın oyunculukta rüşdünü ispat ettiği filmlerden biridir.
KWAI KÖPRÜSÜ Bir başka savaş filmi; ‘Kwai Köprüsü’ çeşitli yerlerden 32 ödül toplamayı başarmıştır. Film, Dr. Jivago filmiyle de bilinen İngiliz yönetmen David Lean’in kamerasından çıkmaktadır. Filmde Japon askerleri tarafından rehin alınan bir İngiliz albayın, Japonlar için inşa etmeye çalıştığı bir köprünün yapım hikayesi anlatılır. Gerçek Kwai köprüsü bir Amerikan hava saldırısı sırasında yıkılmıştır.
12 ÖFKELİ ADAM Gelmiş geçmiş en iyi 5 film arasında sıralanabilen, günümüze kadar birçok kez reprodüksiyonu denenen, ‘12 Öfkeli Adam’ . Filmde Henry Fonda başta olmak üzere birçok önemli aktör rol almaktadır. Bir cinayet davasında görevli 12 jüri üyesinin karar alma sürecini anlatan film, çoğunlukla tek bir mekanda geçmektedir. ‘12 Angry Men’ aynı isimli, Reginald Rose’un yazdığı bir tiyatro oyununun uyarlamasıdır ve daha sonra Sidney Lumet tarafından beyaz perdeye taşınmıştır. Tiyatrosu ise 2014’den beri İstanbul Şehir Tiyatrolarında gösterilmektedir. Filmi izleyen izleyiciler yönetmen tarafından 13. jüri olarak konumlandırılır. Film sırasında çok da hakim olmadığınız bir davada suçlunun gerçekte kim olduğunu tam olarak bilemeden siz de bir karar verirsiniz. ‘12 Öfkeli Adam’ı izlemek, farkında olmadığınız bir sosyal deneye dahil olmaktır. 1997 yılında Amerika’da bir dizi uyarlaması yapılan filmin, başarıya en yakın uyarlaması, 2007 yılında Nikita Mikhalov tarafından çekilen ‘12’ filmidir.